دفع کننده ی گیاهی حشرات در داخل ساختمانبسیاری از گیاهان پر برگ معطر مثل کاسنی، نعنا، پونه، برنجاسف و افسنطین، خاصیت دفع کنندگی حشرات را دارند. همیشه گفته می‌شود که ریحان حشرات را دفع می‌کند، به طوری که زمانی در کشور مدیترانه رسم بوده است که ظرفهای پر از ریحان را در اطراف قهوه‌خانه‌ها قرار می‌دادند .
در تابستان، پارچ یا قوری حاوی این گیاه با بوی تندی که دارد، آشپزخانه را از حشرات پاک می‌کند. گفته می‌شود که پونه مورچه‌ها را نیز مثل حشرات فراری می‌دهد. چند شاخه‌ی پونه را بر سر راه مورچه‌ها و یا در نزدیکی سوراخ آنها خرد کنید و یک جوشانده‌ی غلیظ از برگ‌های گردو را روی چهار چوب‌ها و سطوح درها بپاشید تا مورچه‌ها و حشرات فراری شوند. فلفل قرمز نیز همین خاصیت را دارد.
قیصوم بستانی که در فرانسه به نام «گارد روب» یعنی محافظ لباس نامیده می‌شود. دفع کننده‌ی حشرات موذی بخصوص بید است. گلهای اسطوخودوس، اکلیل کوهی، بنجاسف و بابونه‌ی چشم گاوی نیز دارای همین خاصیت هستند .
ترکیب میخک نیز سالهاست که برای دفع بید به کار می‌رود و یک پوماندر یا قوطی معطر یا پرتقالی را که بر روی پوست آن ادویه میخک نشانده شده است، در قفسه‌های لباس آویزان می‌کنند، پوم د آمبر یا سیب عنبر در قدیم به شکل توپ‌های کوچک طلایی، چوبی و یا استخوانی ساخته و برای دفع بوی بد به گردن آویزان می‌شده است .
● شما هم می‌توانید پوماندر خود را به ترتیب زیر بسازید
یک پرتقال که پوست سفتی دارد، انتخاب کنید و آن را در جای خشکی که هوا در آن جریان دارد مثل قفسه کمد یا هر جای گرم دیگری به مدت سه روز قرار دهید تا خشک شود. سپس روی سطح پرتقال خشک شده تا آنجا که می‌توانید میخک کار بگذارید و بعد پرتقالی را که بدین ترتیب آماده شده است در مخلوط پودر دارچین، ریشه‌ی زنبق زرد و پوست جوز هندی بغلتانید. سپس آن را در یک کاغذ روغنی بپیچید و در یک جای گرم و خشک به مدت سه هفته نگه دارید. وقتی با تکاندن، پودرهای اضافی را خارج کردید، پوماندر شما آماده‌ی استفاده است .
● بیرون ساختمان: 
برگهای گیاهانی که دافع حشرات هستند، مانند اوکالیپتوس، میخک و مانند آنها را روی صورت، گردن و بازوان خود بمالید تا حشرات از شما دور شوند یا اینکه یک دم کرده‌ی غلیظ از این برگ‌ها درست کرده و پوست خود را با آن مرطوب کنید. روغن گیاهی اسطوخودوس نیز مثل یک دور کننده‌ی حشرات عمل می‌کند، در حالی که روغن سنبل هندی پشه را بخوبی دور می‌کند .برچسب ها: حشرات، ، گیاهان دارویی، ، مزایای گیاهان دارویی،

تاریخ : 1394/10/16 | 02:42 ب.ظ | نویسنده : سبزبنا | نظرات (0)نظرات (@count)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب کاناپه
  • وب پرتال مدیران پارسی
  • وب همیاری
  • وب اناری