نور مستقیم خورشید قاتل پوست شماهمزمان با آغازین روزهای فصل گرما، مشکلات پوستی نیز دوچندان می شود و از همین رو، مراجعه افراد به متخصصان پوست و مو شدت می یابد اما آنچه در این بین مهم است، رعایت روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری های پوستی است.
رطوبت و تعریق ناشی از گرمای هوا یکی از عوامل مهم در ایجاد و گسترش بیماری ها و عفونت های قارچی پوست است. به طوری که بیشترین مراجعات مردم به ویژه جوانان به متخصصان پوست و مو در فصل بهار و تابستان، مربوط به بیماری ها و قارچ های پوستی است.
یک متخصص پوست علت مراجعات زیاد مردم به ویژه دختران و پسران جوان به مطب پزشکان پوست و مو را، ناشی از شدت نور آفتاب و اثرات زیانبار آن در فصل گرما دانسته و می گوید: نور آفتاب به دلیل داشتن اشعه ماوراء بنفش AB و C، دارای دو نوع اثر مخرب فوری و طولانی مدت است که اثرات حاد آن منجر به آفتاب سوختگی و لکه های پوستی می شود.
راه پیشگیری از مشکلات پوستی، رعایت بهداشت فردی است.
بیماری های قارچی پوست دسته ای از بیماری های عفونی پوست هستند که همزمان با فصل گرما و تعریق شدید بدن شیوع بیشتری پیدا می کنند. قارچ های شایع پوستی معمولا باعث درگیری لایه های سطحی پوست می شوند و به شکل های مختلفی تظاهر پیدا می کنند.
قارچ ها انواع مختلفی دارند: یک نوع از این قارچ ها که قارچ سطحی پوست است بیشتر به صورت لکه های قهوه ای و سفید در تنه تظاهر پیدا می کند.
عامل این قارچ در پوست همه افراد وجود دارد و لیکن شرایط مناسب اعم از رطوبت، تعریق و عوامل نامشخص دیگر باعث بیماری زایی شدن و تظاهرات پوستی خاص می شود.
این بیماری به خصوص در افرادی که تعریق شدید داشته و یا دائم در محیط های مرطوب هستند شیوع و گسترش بیشتری دارد.
جلوگیری از پیشرفت این بیماری با توجه به اینکه عامل این بیماری در سطح پوست به صورت طبیعی وجود دارد با کنترل تعریق و تماس کم با رطوبت زیاد امکان پذیر است. ضمن اینکه، استفاده از درمان های ضدقارچ اعم از پمادها، شامپوها و حتی داروهای خوراکی نیز به راحتی بیماری را کنترل می کند.
افرادی که بنا به موقعیت شغلی مجبور به حضور در فضای باز و تماس مستقیم بدون محافظت با نور آفتاب هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های پوستی قرار دارند.
دسته ای دیگر از این بیماری ها قارچ های سطحی پوست هستند که این عفونت های قارچی برحسب محل درگیری نام گذاری می شوند.
عفونت های قارچی سر در کودکان به صورت پوسته ریزی، قرمزی و ریزش منطقه ای مو، در ناحیه ریش به صورت ضایعات التهابی ترشح دار و در سطح بدن به صورت ضایعات قرمز گرد و حلقوی شکل که معمولا مرکز این حلقه ها سالم است دیده می شوند.
اینکه قارچ ها می توانند ناخن های دست و پا و ناحیه کشاله ران را نیز درگیر کنند در ناخن عفونت های قارچی به صورت ضخیم شدن ناخن و تغییر رنگ تظاهر می کنند.
دسته دیگری از قارچ های پوستی، عفونت های برفک در بچه ها است که به صورت لکه های سفید در مخاط دهان و زبان دیده می شود و در بالغین به صورت دانه های چرکی در نواحی مختلف به خصوص کشاله ران و زیربغل نمود می نماید.
معمولا اکثر عفونت های سطحی قارچی پوست در صورتی که تشخیص درستی داده شوند درمان راحت و سریعی دارند و در غیر این صورت اگر تشخیص درست نباشد، ممکن است بیمار مدت ها تحت درمان های غلط قرار گیرد.
بهترین راه برای پیشگیری از عفونت های قارچی رعایت بهداشت فردی و عدم تماس با فرد مبتلا است به عنوان مثال فردی که دچار عفونت های قارچی است بهتر است تا درمان کامل از تماس در محیط ها و اماکن عمومی نظیر استخرها بپرهیزد تا عفونت به دیگران منتقل نشود. درخصوص عفونت های قارچی سر در کودکان، کودک مبتلا به این عفونت بهتر است تا درمان قطعی، از تماس با بچه های دیگر در محیط مدرسه به دور باشد.


برچسب ها: عوارض نور خورشید، ، پوست، ، زیبایی پوست،

تاریخ : 1394/10/23 | 06:18 ب.ظ | نویسنده : سبزبنا | نظرات (0)نظرات (@count)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب کاناپه
  • وب پرتال مدیران پارسی
  • وب همیاری
  • وب اناری